Viel Glück, Julia!

"Nejde o mé hrdinství, hrdiny byli všichni, kteří v lese ty tři dny potili krev a největším z nich byla sama Julie!", řekl Martin Semecký, který ztracenou německou dívku v lese našel.
Asi mnozí jsme v médiích pátraní po ztracené holčičce v Českém lese poblíž Čerchova s napětím sledovali.

Zásluhu na tom, že příběh měl dobrý konec, má jistě i SW "Pátrač", který policisté pro hledání pohřešované dívky využili.
Projekt "Pátrač", jak sdělila jeho hlavní řešitelka doc. Helena Chaloupková, byl řešen společně s Policí ČR, horskou službou a dalšími členy IZS. Za ČZU se podíleli odborníci z katedry etologie a zájmových chovů a také z katedry veterinárních disciplin. Dalšími klíčovými osobami byli: Ivona Svobodová, Jan Růžička – geoinformatik a Vladimír Makeš z Policie ČR.

Projekt VI20172020088, řešený na ČZU s názvem Využití vyspělých technologií a čichových schopností psů pro zvýšení efektivity vyhledávání pohřešovaných osob v terénu podpořilo Ministerstvo vnitra České republiky v rámci programu bezpečnostního výzkumu České republiky v letech 2015–2022.

Právě v plzeňské KŘP už se s Pátračem pracuje, ač je to stále ve fázi zkoušení a zdokonalování.

 

"Mnohokrát děkuji za výbornou spolupráci Policii ČR. Mám velkou radost, že je holčička v pořádku!" uvedl pak na Twitteru Velvyslanectví SRN velvyslanec Andreas Künne.

Média pak přinesla informaci, že "vše bylo řízeno podle speciální aplikace "Pátrač", která slouží k efektivnímu řízení sil a prostředků v místě pátrání. Na základě algoritmů totiž vypočítá pravděpodobný výskyt osoby a rozdělí oblast do sektorů, které jsou následně přiděleny jednotlivým týmům". Podrobněji např. v článku na internetové stránce "Krimi-Plzeň"

Úspěšným řešitelům projektu Pátrač, který se v praxi osvědčil tím nejlepším způsobem, gratulujeme.

 

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.