Studentská vědecká konference FAPPZ ČZU v Praze 2025

Dne 12. 5. 2025 proběhla na FAPPZ soutěž o nejlepší vědecké a projektové práce studentů bakalářského a magisterského studia Studentská vědecká konference FAPPZ. Konference se letos uskutečnila v pěti soutěžních oblastech, zúčastnilo se jí celkem 55 studentů bakalářského i magisterského studia.

Obhajoby předložených vědeckých prací a projektů proběhly formou veřejných vystoupení. Hodnotícím komisím jednotlivých oblastí předsedali většinou externí odborníci, dalšími členy komisí byli pedagogové fakulty. Komise posuzovaly odbornou a formální úroveň předložených soutěžních prací, důraz byl kladen na kvalitu prezentací a schopnost studentů obhájit svou práci ve veřejné rozpravě. Členové hodnotících komisí konstatovali vysokou odbornou úroveň naprosté většiny příspěvků i kvalitní prezentace.

Mezi nejčastěji zastoupené katedry v soutěži patřily Katedra mikrobiologie, výživy a dietetiky; Katedra zahradní a krajinné architektury; Katedra etologie a zájmových chovů; Katedra kvality a bezpečnosti potravin; Katedra pedologie a ochrany půd a Katedra agroenvironmentální chemie a výživy rostlin.

 

Výsledky soutěže v jednotlivých oblastech (1. – 3. místo):

Zemědělství

  1. Bc. Cornelia Laflinová - Bilance uhlíku nadzemní a podzemní biomasy strniskových meziplodin (KARP, Ing. Pavel Fuksa, Ph.D.)
  2. Bc. Anna Vernerová - Testovaní ředidel ejakulátu ke zlepšení in vitro kvalitativních parametru krátkodobě konzervovaného spermatu beranů (KCHHZ, Ing. Filipp Georgijevič Savvulidi, Ph.D.)
  3. MgA. Bc. Klára Pavlovcová - Porozumění vizuální komunikaci psa člověkem (KEZCH, vedoucí práce Bc. Lucie Přibylová, Ph.D., MSc.)

 

Biologie, ekologie a životní prostředí

  1. Bc. Ing. Michaela Dvořáková - Analýza schopnosti psa detekovat elektronická zařízení (KEZCH, Ing. Adéla Dokoupilová, Ph.D.)
  2. Bc. Kateřina Špačková - Gregariózní strategie parazitické vosičky Anaphes flavipes (Hymenoptera: Mymaridae) a její možná role v přežívání po útoku predátora (KOR, Mgr. Alena Samková, Ph.D.)
  3. Agáta Hlavatá - Využití metod qRT-PCR a ddPCR pro detekci exprese významných alergenů u zahradních plodin (KGŠ, doc. Dr. Ing. Pavel Vejl

 

Vědy o Zemi

  1. Bc. Magdalena Zichová - Význam minerálních vod ve výživě člověka a jejich vybrané fyzikální a chemické vlastnosti (KMVD, prof. Ing. Lenka Kouřimská, Ph.D.)
  2. Bc. Andrea Krasanovská - Identifikace mikroplastů v půdě pomocí nilské červeně (Katedra plánování krajiny a sídel - FŽP, Ing. Radek Klíč, Ph.D.)
  3. Matěj Novotný - Vulkanické půdy v Česku – potvrzení výskytu a vlastnosti (KPOP, doc. RNDr. Tereza Zádorová, Ph.D.)

 

Architektura a urbanismus 

  1. Barbora Pospíšilová - Revitalizace zemědělské krajiny se zaměřením na zadržování vody v krajině na území obce Košťálov (KZKA, RNDr. Oldřich Vacek, CSc.)
  2. Bc. Petra Maršálková - Revitalizace říčních lázní na řece Sázavě (KZKA, doc. Ing. Matouš Jebavý, Ph.D.)
  3. Bc. Věra Holubářová - Revitalizace úseku potoka v návaznosti na soustavu rybníků na Zlínsku (KZKA, doc. Ing. Matouš Jebavý, Ph.D.)

 

Potravinářství

  1. Bc. Kristýna Květová - Variabilita stravy a plnění nutričních požadavků u histaminové intolerance (KMVD, doc. Ing. Jan Pánek, CSc.)
  2. Bc. Barbora Koudelková - Využití nízkodohřívaných sýrů holandského typu v české a evropské kuchyni (KKBP, Ing. Veronika Legarová, Ph.D.)
  3. Bc. Eliška Paidarová - Validace HPLC metody pro stanovení sacharidů v rajčatech a vliv odrůdy na jejich kvalitu a senzorické charakteristiky (KMVD, prof. Ing. Lenka Kouřimská, Ph.D.)

 

Všechny studentky a všichni studenti, kteří se soutěže zúčastnili obdrželi čestná uznání. Studenti umístění na 1. - 3. místě v každé soutěžní oblasti obdrželi na závěrečném slavnostním vyhlášení výsledků z rukou děkana FAPPZ prof. Ing. Josefa Soukupa, CSc. diplom a finanční odměnu.

Nejen vítězům, ale i všem studentům, kteří se Studentské vědecké konference zúčastnili, blahopřejeme. Předsedům a členům komisí děkujeme za jejich práci. Všechny studenty FAPPZ zveme k účasti na příští Studentské vědecké konferenci FAPPZ v roce 2026.

 

Za organizátory soutěže Ing. Pavlína Kupčíková, doc. Ing. Miloslav Zouhar, Ph.D., prof. Ing. Lukáš Kalous, Ph.D. a prof. Ing. Josef Soukup, CSc.

Foto: Mgr. Adéla Malinovská - CPIS

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.