Příběh Toulcova dvora

Uprostřed pražské Hostivaře se rozkládá areál Toulcova dvora, jehož součástí je sad, pole, louky, lužní les a mokřad. Jedná se o starobylý statek, první písemná zmínka pochází již z roku 1362. Tehdy statek dostal společně s rychtou (obydlí rychtáře) a vsí do zástavy rychtář Petřík z Lešťan. Současné jméno nese dvůr po svém posledním zemědělsky hospodařícím nájemci, panu Františku Toulcovi. Ten měl pověst člověka s velkým srdcem, který nikomu neodmítl nocleh, nikoho nenechal odejít bez pohoštění, a také o hospodářství se staral svědomitě. Statek však musel po komunistickém převratu v roce 1947 opustit. Objekt byl následně zestátněn, prostory se upravily na ryze průmyslový objekt a staly se z nich velkovýrobna krmných směsí. V roce 1992 se statek stal majetkem hlavního města Prahy a byl určen pro neziskové ekologické účely. Většina budov byla v té době z minulých desetiletí zdevastována, a tak bylo nutné provést spoustu oprav. Zakladatelkou tehdejšího tzv. Ekologického centra byla paní Mgr. Emilie Strejčková, která se stala při zahájení provozu v roce 1994 i jeho první ředitelkou. V těchto letech byl statek přejmenován na Toulcův dvůr, právě na počest Františka Toulce. Současným posláním dvora je inspirovat k odpovědnému vztahu k přírodě a společnosti.

A teď si řekneme pár slov o současné předsedkyní Správní rady Toulcova dvora, paní Ing. Lence Skoupé. Paní Skoupá pracuje na dvoře od roku 2001, a v současné době je již přes 10 let v jeho vedení. Je absolventkou České zemědělské univerzity v Praze (dále jen ČZU), v té době ještě pod názvem Vysoká škola zemědělská. Se svou alma mater kontakt neztratila, na ČZU v současné době předává studentům své teoretické, a především nedocenitelné praktické znalosti a zkušenosti. Je také autorkou několika knih o zvířatech a spoluautorkou vysokoškolských skript. 

Paní Skoupá se již řadu let věnuje ochraně přírody a welfare (životní pohodě) zvířat. V této oblasti se stala mimo jiné spoluautorkou projektu Noemova archa, který vznikl na Toulcově dvoře se záměrem podpořit chov a propagaci národních plemen. Na statku tak žijí česká plemena drůbeže, králíků, koz, ovcí, prasat, skotu, koní a včel. Některé druhy zvířat jsou také přímo zapojeny do programů Toulcova dvora, a to v rámci ekologické výchovy. Při těchto programech se účastníci dostávají do přímého kontaktu s jednotlivými druhy zvířat. Touto zábavnou a záživnou formou jim jsou ukázány potřeby daných zvířat a péče o ně.

Měla jsem možnost se osobně účastnit několika přednášek paní Skoupé právě na České zemědělské univerzitě v Praze. Každá z přednášek byla velice poutavě, zábavně a zároveň odborně vedena. Paní Skoupá Vás zvládne během jediné přednášky pro dané téma naprosto nadchnout a zároveň uvést všechny jeho obtížné stránky. Zcela realisticky, a přesto s nadšením a humorem předává studentům i veřejnosti své léty nabyté zkušenosti prací jak se zvířaty, tak s lidmi. A i když být předsedkyní není vždy jednoduché, z paní Ing. Lenky Skoupé stále vyzařuje velký životní optimismus a odhodlání dál předávat poslání Toulcova dvora všem, kteří jsou tomu alespoň trochu otevření.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.