Caballinus – hipoterapie v praxi

Caballinus byl založen v roce 2008 jako hiporehabilitační centrum se sídlem ve Zbraslavi. Primárním zaměřením centra je oblast dětské neurologie. Konkrétně pak dětská mozková obrna, Downův syndrom, autismus, kombinované vady a celkově psychomotorické opoždění. Mezi jejich klienty jsou děti neschopny samostatného sedu, lezení, chůze. Hiporehabilitace patří mezi osvědčené metody, které jim mohou pomoct tyto pohybové aktivity zvládnout.

Hiporehabilitace je druh zoorehabilitace (rehabilitace za pomoci zvířat), při které je jako „zvířecí terapeut“ používán kůň. V rámci hiporehabilitace existují čtyři obory. Patří mezi ně mimo dalších dvou také Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii (HTFE) a Hiporehabilitace v pedagogice a sociální praxi – (HPSP), kterými se zabývají právě v centru Caballinus.

Zakladatelkou centra je paní Mgr. Tereza Honců. Sama je vystudovanou fyzioterapeutkou a v Caballinu působí jako hlavní fyzioterapeutka. Dále ve středisku pracuje několik fyzioterapeutů, vodičů a trenérů koní a ergoterapeut.

Zvířecí tým je stejně rozmanitý jako ten lidský. Sestává z koní několika plemen (například Fjordský kůň, Irský cob atd.) a různého věku. Všichni koně se pyšní certifikátem „Specializační zkouška pro hipoterapii, aktivity s využitím koní a kontaktní terapii.“

            Výše zmíněné druhy hiporehabilitace probíhají v centru buď formou tzv. Intenzivních týdnů, přičemž klienti se přihlásí na konkrétní týden a v rámci tohoto týdne absolvují hipoterapii 1krát nebo 2krát denně po dobu pěti dní. Druhou možností jsou pro klienty tzv. Intenzivní hiporehabilitační pobyty. Ty probíhají v měsících červen, červenec a srpen v malebném prostředí Krkonoš. Klienti v rámci pobytu absolvují hipoterapii 2krát denně.

Ve středisku neprobíhá jen hiporehabilitace, ale také canisterapie. Canisterapie je rovněž druh zoorehabilitace, a jak už možná napovídá název, „zvířecím terapeutem“ je tentokrát pes. Canisterapeutičtí psi a jejich psovodi tvoří další část velmi rozmanitého týmu centra.

Caballinus nepůsobí pouze v místě svého zázemí, ale provozuje také tzv. Kontaktní hipoterapii. Ta pomáhá zúčastněným pacientům především po psychické stránce. Tato terapie probíhá přímo v areálech zdravotnických zařízeních. Pacienti se se čtyřnohými terapeuty setkávají od roku 2020 v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, a to především na oddělení paliativní péče a na oddělení ošetřovatelské péče. Hospitalizace pacientů na těchto odděleních je dlouhodobá, a tak jim ji může zpříjemnit mimo jiné právě kontaktní hipoterapie. V roce 2022 provozuje středisko tuto formu terapie také v Nemocnici Hořovice, a to na oddělení dlouhodobé a intenzivní ošetřovatelské péče pro děti.

Závěrem je potřeba zmínit, že pozitivní vliv hiporehabilitace na pacienty je potvrzován znovu a znovu. Je tedy dobře, že v České republice existují lidé, kteří se této velmi zajímavé, ale ne vždy lehké práci věnují a díky nim mohou koně lidem pomáhat také touto úžasnou formou.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.