Co skrývá peří

V současnosti je velká pozornost věnována výzkumu interakcí mezi mikroorganismy a jejich hostitelem. Zatímco převažují spíše vědecké práce zkoumající význam střevní mikrobioty, mikrobiota tělního pokryvu obratlovců i bezobratlých je poněkud přehlížena. Studie zaměřená na význam mikroorganismů nacházejících se v peří ptáků vznikla pod vedením Dr. Gvoždíkové Javůrkové z FAPPZ, která se výzkumu dlouhodobě věnuje. Tato práce byla dokonce publikována v prestižním The ISME Journal.

Studie poukazuje na to, že každý druh si ve svém opeření nosí zcela unikátní druhově specifické společenstvo mikroorganismů, a že čtvrtinu veškerých mikroorganismů v peří ptáků zaujímají ty, které jsou schopné produkovat antibiotické látky - tzv. bakteriociny. Ty jsou pak s velkou pravděpodobností zodpovědné za utváření silně druhově specifické mikrobioty v peří ptáků. Pro studium byly využity nejmodernější metagenomické přístupy, což práci dodává robustnost a prestiž.

Výsledky poukazují na potencionálně zásadní funkce mikrobioty obsažené v peří na imunitu a zdraví ptačího hostitele. Kromě toho mohou být poznatky této studie zásadním impulsem pro další praktické využití v podobě mapování a izolace nových bakteriálních kmenů produkujících bakteriociny. Ty se běžně využívají v potravinářském, farmaceutickém a lékařském průmyslu jako konzervanty či účinná probiotika, antibiotika a antivirotika.


Autorka práce:

Mgr. Veronika Gvoždíková Javůrková, Ph.D.

Unveiled feather microcosm: feather microbiota of passerine birds is closely associated with host species identity and bacteriocin-producing bacteria

The ISME Journal - 13, pages 2363–2376 (2019)

https://www.nature.com/articles/s41396-019-0438-4

 

Autorka věděcké práce: Mgr. Veronika Gvoždíková Javůrková, Ph.D.

Vystudovala Zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Ve svém výzkumu se primárně věnuje interakcím mezi mikroorganismy a ptačím hostitelem se specializací na produkci antimikrobiálních a chemosignálních látek produkovaných mikroorganismy a jejich vliv na životní strategie ptáků. Její velkou vášní je kromě rodiny a dvou dětí studium tělního pokryvu ptáků a významu mikroorganismů v evoluci zbarvení a funkčnosti ptačího peří se zřetelem na antimikrobiální potenciál a chemickou komunikaci.

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.