První evropská pšenice s černými zrny

Evropa má svou první odrůdu pšenice s černým zrnem. Nová středně raná odrůda byla registrována pod názvem AF ZORA a na jejím šlechtění se kromě Zemědělského výzkumného ústavu v Kroměříži podílelo také několik zaměstnanců Katedry chemie FAPPZ.  

Pšenice vznikla křížením odrůd (Skoprion × Bohemia) × (Indigo × Bohemia). Odrůdy s černým zrnem byly doposud známé pouze v Indii, Jižní Koreji a Číně. AF ZORA je tak první registrovanou odrůdou tohoto typu na celém území Evropy.  

“Černé zabarvení zrna je způsobeno kombinací genů pro purpurový perikarp a genu Ba2 pro modrý aleuron. To umožnilo dosáhnout vysokého obsahu anthokyanů v zrnu, které jsou pokládány za významné látky s antioxidačním účinkem.” uvedl Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž. Anthokyany se přirozeně nacházejí v různých druzích ovoce a zeleniny, jako jsou například ostružiny, borůvky, červené zelí apod. Vyšlechtěním "barevných pšenic" tak získáváme zcela novou, nutričně bohatou, potravinářskou komoditu s širokým uplatněním. Na rozdíl od ovoce a zeleniny, které obsahují velké množství vody, je možné pšeničné zrno s obsahem anthokyanů snadno a dlouhodobě uchovávat v suchém stavu.  

AF ZORA není jedinou pšenicí s barevným zrnem, které se na naší Katedře chemie dostalo pozornosti. Ing. Luboš Paznocht, Ph.D. a Ing. Barbora Burešová, kteří se dlouhodobě věnují tématu pšenic a jejich potravinářského využití v letošním roce publikovali také své dva výzkumy. V nich se zaměřují na karotenoidy a tokoly pšeničných zrn a změny v jejich obsahu během výroby nekynutého chleba nebo pufovaných a extrudovaných cereálních potravin, které pravděpodobně znáte z obchodů jako nejrůznější “fit chlebíčky”. 

1) Paznocht, L., Burešová, B., Kotíková, Z., & Martinek, P. (2021). Carotenoid content of extruded and puffed products made of colored-grain wheats. Food chemistry, 340, 127951. 

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814620318136 

2) Burešová, B., Paznocht, L., Kotíková, Z., Giampaglia, B., Martinek, P., & Lachman, J. (2021). Changes in carotenoids and tocols of colored-grain wheat during unleavened bread preparation. Journal of Food Composition and Analysis, 103, 104108. 

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0889157521003082 

Spoluautor vědecké práce: Ing. Luboš Paznocht, Ph.D.

Na FAPPZ ČZU v Praze v letech 2010 až 2015 vystudoval bakalářský a dále navazující magisterský obor Výživa a potraviny. Následně (2015-2019) pokračoval v doktorském studijním programu Zemědělská specializace obor Zemědělská chemie. V současnosti se jako zaměstnanec Katedry chemie věnuje pedagogické i vědecké činnosti a předmětem jeho odborného zájmu jsou pšenice s tzv. barevným zrnem a možnosti jejich potravinářského využití s ohledem na obsažené nutričně žádoucí látky.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.