Biodiverzita půdy: ochrana společenstev na úroveň druhů

Technologická agentura ČR, projekt SS05010039

Hlavní příjemnce: Česká zemědělská univerzita v Praze

Hlavní řešitel: doc. RNDr. Markéta Marečková, Ph.D., řešení do XII/2024.

Cílem projektu je navrhnout nové aspekty ochrany půdní biodiverzity ve stávajících chráněných krajinných oblastech. Vytvoříme praktický postup stanovení půdní biodiverzity založený na vlastním hodnocení půdních společenstev a možných klíčových druhů, forem humusu, půdního typu, půdních fyzikálně-chemických vlastností, struktury lesní vegetace, a dále i na veřejných údajích vztahujících se k půdě (půdní a geologické mapy; lesnické typologické mapy). Součástí projektu je i zvýšení obecného povědomí o významu půdní biodiverzity pro ochranu přírody a krajiny. Předložené výsledky zahrnují model pro predikci půdní biodiverzity prokaryot založený na způsobu lesního managementu a hodnocení půd, a dále mapy monitorovaných lokalit s údaji o půdní biodiverzitě a základních půdních chemických vlastnostech. Oba výsledky budou dále aktualizovány.