Umyj se, mývale!

Myslíte, že medvídek mýval dostojí svému jménu? Podívejte se společně s námi, jak je na tom tahle roztomilá šelma s parazity.

Rod Sarcocystis patří do rozsáhlé skupiny parazitů kmene Apicomplexa (česky výtrusovci). Zástupci tohoto rodu mají obligátní dvouhostitelský životní cyklus. Ten je v první fázi závislý na takzvaném mezihostiteli a až následně na definitivním hostiteli, ve kterém parazit pohlavně dospívá a rozmnožuje se. Celý rod Sarcocystis zahrnuje přibližně 200 druhů, které mohou infikovat celou řadu hostitelů – od plazů a ptáků až po savce (včetně člověka).

Narůstající zájem o morfologické a molekulární studie sarkocyst u hostitelů z řad šelem přiměl k výzkumu i jednoho z našich vědců. Ve své studii popisuje infekce způsobené parazity Sarcocystis ve svalovině psíka mývalovitého a mývala severního na území České republiky.

Během ledna až srpna 2019 bylo z 5 okresů České republiky vyšetřeno 15 psíků mývalovitých a jeden mýval. Vzorky svaloviny (bránice, předloktí, zadní končetiny, jazyk a srdce) byly vyšetřeny metodou nativního roztlakového preparátu, který umožňuje pozorovat ještě živé parazity za pomoci světelného mikroskopu. Po zjištění přítomnosti zástupců rodu Sarcocystis, byly následně využity morfologická charakteristika a molekulární analýzy pro určení přesného druhu nalezených zástupců.

Sarkocysty byly celkem odhaleny a identifikovány u 1 z 15 psíků mývalovitých a u jediného zkoumaného mývala. Mezi nejčastější místa infekce patřili bránice a jazyk, následované předloktím a zadní končetinou. Jedná se pravděpodobně o úplně první identifikaci sarkocyst multilokusovou analýzou u obou zmíněných druhů. Tyto rozšířené, nepůvodní a volně žijící šelmy tak představují nové mezihostitelské druhy pro S. lutrae a jedná se také o první výzkum odhalující tohoto parazita u zástupce z čeledi medvídkovitých. Molekulární analýza odhalila blízký vztah parazita s jiným druhem Sarcocystis, který jako definitivní hostitele využívá dravé ptáky. U tohoto druhu parazita přesto stále neznáme přirozeného definitivního hostitele, a proto jsou nezbytné další studie zaměřené na jeho identifikaci, včetně úplného životního cyklu.


Autor práce:

Ing. Ondřej Máca, Ph.D.

. Molecular identification of Sarcocystis lutrae (Apicomplexa: Sarcocystidae) from the raccoon dog, Nyctereutes procyonoides, and the common raccoon, Procyon lotor, in the Czech Republic.

MÁCA, Ondřej. Molecular identification of Sarcocystis lutrae (Apicomplexa: Sarcocystidae) from the raccoon dog, Nyctereutes procyonoides, and the common raccoon, Procyon lotor, in the Czech Republic. Parasites & Vectors [online]. 2020, 13(1) [cit. 2020-11-19]. ISSN 1756-3305. Dostupné z: https://doi.org/10.1186/s13071-020-04108-z

https://parasitesandvectors.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13071-020-04108-z

 

Autor věděcké práce:Ing. Ondřej Máca, Ph.D.

Ondřej Máca se ve své odborné činnosti zaměřuje na parazitární infekce zvířat. Absolvoval studium na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a České zemědělské univerzitě v Praze. Disertační práci s novými poznatky na téma endoparazitární infekce bažanta obecného a orebice rudé v chovu obhájil v roce 2018. V současné době pokračuje ve studiu druhové rozmanitosti protozoárních parazitů, zejména rodu Sarcocystis, domácích a volně žijících ptáků a savců.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.