Mají se jako prasata v žitě?

Rozsáhlá studie porovnala, jak zdravá a šťastná jsou zvířata v různých typech ekologických chovů. Ekologické chovné systémy v Evropě nabízí hned několik možných způsobů pro ustájení. Od vnitřních stájí přes stáje s venkovním výběhem až po celoroční venkovní ustájení. Stejně tomu je také u ekologického chovu prasat, ve výzkumech je však málokdy tato rozmanitost systémů brána v úvahu. Cílem studie tak bylo zjistit a porovnat vliv jednotlivých systémů na životní podmínky (tzv. welfare), zdraví a produktivitu chovaných prasat. Rozsáhlý sběr dat probíhal přímým pozorováním zvířat a zkoumáním nahraných záznamů. Pro měření bylo použito celkem 22 měřítek; z toho 17 měřících zdraví, 3 produktivitu a 2 chování zvířete. Vědci v rámci studie pozorovali březí samice, odstavená selata i prasata ve výkrmu, a to celkem na 74 farmách v 8 zemích. Zdravotní stav a životní podmínky zvířat byly celkově velmi dobré, výjimky tvořily občasné respirační obtíže, průjem u odstavených selat či zkrácené ocásky, a to zejména ve vnitřních chovech. U celoročně venkovně ustájených zvířat byl výskyt těchto problémů minimální. Během dvanácti měsíců však vědci ve všech typech ustájení zaznamenali poměrně vysoké ztráty kojených selat, ty tvořily okolo 20 %. Podle hodnocení vědců tak všechny tři typy zmíněných ekologických systémů poskytují vhodné životní podmínky, chovatelé by se však měli zaměřit na zlepšení zdraví u prasat chovaných uvnitř a také na snížení vysoké úmrtnosti selat. Získané výsledky mohou nyní posloužit jako součást strategie na další zlepšování chovných podmínek a současně nabádají k dalším studiím zaměřeným například na příčiny úmrtí kojených selat.

Autor práce:

RNDr. Gudrun Illmann, CSc.

LEEB C., G. RUDOLPH, D. BOCHICCHIO, et al. Effects of three husbandry systems on health, welfare and productivity of organic pigs. Animal [online]. 2019, 13(09), 2025-2033 [cit. 2020-11-19]. ISSN 1751-7311. Dostupné z: doi:10.1017/S1751731119000041

Autor věděcké práce: RNDr. Gudrun Illmann, CSc.

Vystudovala obor Animal Science na fakultě Veterinární medicíny a produkce zvířat na Humboldt University v Berlíně. Na stejné univerzitě obhájila v roce 1985 disertační práci na téma Ontogeneze kojení u miniaturního plemene prasat na Fakultě biologie, a to v oboru etologie zvířat. Pracuje ve Výzkumném ústavu živočišné výroby na oddělení etologie a na ČZU v Praze, Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, katedře etologie a zájmových chovů. Oblastí jejího zájmu je etologie hospodářských zvířat, se zaměřením na sociální chování a welfare zvířat (např. ustájení prasnic během laktace). Je autorem nebo spoluautorem více než 40 impaktovaných článků, více než desítky článků v odborných periodicích a tvůrce aplikačních výstupů.