ČZU obhajuje své prvenství v udržitelnosti

ČZU je v tématech udržitelnosti a společenské odpovědnosti opakovaně nejlépe hodnocenou univerzitou v České republice. V letošním ročníku mezinárodního žebříčku UI Green Metric University Ranking, který hodnotí udržitelnost univerzit, se ČZU umístila na 62. místě z celkových 956 univerzit.

„Již po několikáté jsme obhájili své prvenství v České republice a vzhledem ke skutečnosti, že se počet univerzit, které tento žebříček hodnotí, značně rozšiřuje, považuji hodnocení ČZU za velmi dobré, a to i s ohledem na vzrůstající celosvětovou konkurenci. Čím dál více univerzit přebírá odpovědnost za svou činnost. Excelentní výzkum a projekty, které ČZU řeší, společně se snahou vychovávat kvalitní absolventy, předurčují ČZU k tomu, aby šla ostatním vysokoškolským institucím příkladem“ uvádí prorektor pro kvalitu vzdělávací a tvůrčí činnosti doc. Valášek.

Žebříček UI Green Metric University Ranking ověřuje a hodnotí data v 6 hlavních kategoriích, do kterých patří infrastruktura, energie a klimatická změna, nakládání s odpady, hospodaření s vodou, doprava a vzdělávání. Nově byla letos hodnocena adaptace na celosvětovou koronavirovou pandemii.

V  minulém roce zvítězil nedávno postavený Pavilon tropického zemědělství  v soutěži Adapterra Awards 2021 v kategorii pracovní prostředí o nejlepší projekty reagující na klimatické změny. ČZU taktéž převzala cenu za první místo v Národní ceně České republiky za společenskou odpovědnost v kategorii Veřejný sektor, velké a střední podniky – chytré inovace.

V roce 2021, kdy pandemie Coronaviru stále tlumila mnohé aktivity, se ČZU podařilo úspěšně dokončit několik projektů přispívajících k rozvoji, modernizaci a inovacím v kampusu. Mimo to ČZU kontinuálně podniká celou řadu aktivit, kterými přispívá k šetrnému provozu organizace.

ČZU se ve svém kampusu na okraji Prahy pyšní mnoha zelenými technologiemi, které mírní negativní dopady na životní prostředí a přispívají k lepšímu klimatu. Patří mezi ně zelené střechy, jejichž povrch pokrývají nejrůznější rostliny včetně menších stromků. Ve většině případů zelené střechy odvádějí dešťovou vodu do retenčních nádrží, odkud se voda znovu využívá jako zálivka nebo ke splachování toalet. Zelené střechy ochlazují okolí, zlepšují kvalitu vzduchu, zvyšují biodiverzitu, pomáhají s úsporou vody a také chrání povrch střech před vnějšími vlivy, čímž prodlužují jejich životnost. Jiným příkladem mohou být filtrační zařízení na vodu, díky kterým se každoročně ušetří okolo 10 000 kg plastu.

V kampusu ČZU najdeme květnaté louky, parky, plochy hustě porostlé stromy, Libosad ČZU, záhony s jedlými plody a bylinkami, experimentální zemědělská pole, jezírka, mokřad, stáje se zvířaty a tisíce okrasných rostlin. Součástí péče o areál je také kompostování organického odpadu, který činí velký podíl celkového odpadu ČZU. V loňském roce bylo v kampusu zkompostováno 165 tun bio odpadu. Studenti i zaměstnanci ČZU mají v areálu možnost využít 5 různých druhů kompostérů. Mimo to se v areálu komplexně třídí veškerý odpad – i kovy, tonery a elektroodpad. Truhlárna ČZU například veškerý svůj dřevěný odpad využívá k výrobě briket nebo pilin, které se využijí ve stájích ČZU.

ČZU podporuje cirkulární ekonomiku a svým studentům nabízí výhodnější tarify pro využívání carsharingových služeb Uniqway ve spolupráci se Škoda Auto. V kampusu je také v provozu Free shop ČZU, který přijímá pro někoho již nepotřebné funkční věci, které by jinak skončily jako odpad a zdarma je daruje novým majitelům, kterým mohou dobře posloužit. V Knihovně ČZU a na Kolejích obdobně fungují takzvané Re-Use pointy. V některých restauracích v kampusu je možné si zakoupit vratné termo kelímky na kávu nebo ReKrabičky na jídlo. V ČZU Shopu v Menze lze zase zakoupit velké množství bezobalové drogerie, fairtrade a bio produktů.

ČZU k udržitelnému přístupu vyzývá pravidelně i studenty a zaměstnance, kteří mají v rámci soutěže ČZU Campus Sustainability Challenge každoročně možnost přijít s návrhem nového opatření nebo projektu, který pomůže ČZU stát se udržitelnější institucí. Vybrané projekty jsou s podporou vedení ČZU realizovány. Mimo to může kdokoliv vznést své podněty k tématu udržitelnosti na ČZU na webových stránkách csr.czu.cz