Zlaté pamětní medaile významným šlechtitelům

Děkan prof. Josef Soukup udělil zlaté pamětní medaile Fakulty agrobiologie potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze

bývalým absolventům Agronomické fakulty VŠZ v Praze

Ing. Aleně Hanišové

Ing. Pavlu Amlerovi

za významný přínos k rozvoji českého šlechtitelství a rozsáhlé uplatnění výsledků v praxi.

Slavnostní předání se uskutečnilo 11. května ve Stupicích, v sídle šlechtitelské firmy Selgen.

Na své životní dráze oba naši absolventi vyšlechtili mnoho odrůd, které ve své době byly přínosem pro naše zemědělství a potravinářství. Jsou vzorem pro dnešní mladou generaci následovníků a pro naši univerzitu závazkem výchovy kvalitních a úspěšných absolventů.

Ing. Alena Hanišová

• absolventka Vysoké školy zemědělské v Praze (1955)
  • asistentka na Ústavu šlechtění rostlin
  • 1958 -2006 - Šlechtitelská stanice ve Stupicích
  • od roku 1963 - vedoucí pracoviště Sibřina
  • zaměření na šlechtění zeleniny a luskovin, fazolu polního, hrachu a celeru bulvového
  • povolené odrůdy fazolu polního Alfa, celeru bulvového Maxim
  • 1979-1998 - vedoucí týmu novošlechtění pšenice
  • za celé toto období bylo registrováno více než 40 odrůd pšenice ozimé a pšenice jarní. Některé z nich byly registrovány a pěstovány v zahraničí - ozimá pšenice Siria v Dánsku, Gabi v Maďarsku; z jarních odrůd pšenice Leguan v Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Galan a Saxana na Ukrajině, Dafne v Dánsku, Seance ve Finsku.
  • další odrůdy: Samanta, Sulamit, Sultan, Elly Saxana a Tercie
  • kromě šlechtění se věnovala i výzkumu, zejména problematice šlechtitelských postupů, jakosti a mrazuvzdornosti pšenice a rezistenci k chorobám
  • spolupráce s Ústavem experimentální botaniky ČSAV, ÚEB ČSAV, Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze Ruzyni
  • publikovala přes 40 prací původních jako autor nebo spoluautor a kolem 60 prací odborných

Ing. Pavel Amler

• absolvent Vysoké školy zemědělské v Praze
  • v roce 1956 nastoupil na Šlechtitelskou stanici Úhřetice
  • stanice Úhřetice patřila k předním pracovištím zabývajícím se šlechtěním pšenice v rámci OSEVY a později SELGENU a. s.
  • v týmu Zadražil / Amler vznikly odrůdy pšenice Lada (1964 – 1971), Zora (1971  – 1979), Oska (1971 – 1976), Lena (1975 – 1979)
  • od roku 1978 vedoucí šlechtitelského týmu potravinářské pšenice
  • v tomto období vyšlechtěny odrůdy Juna, Zdar, Mara, Mona, Alka, dlouhodobě úspěšná Alana, dále Šárka, Vlasta, Rheia, Mladka, Meritto, Chrudimka, Penalta a Bohemia, Jara, Rena, Maja, Aranka a Granna
  • spolupráce s výzkumem, zejména s VÚRV v Ruzyni, a později i se zahraničními šlechtiteli