Výsledek volby kandidáta na děkana

Akademický senát Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů na svém zasedání 20. října 2021 zvolil děkana fakulty ze dvou kandidátů v prvním kole volby. Novým děkanem fakulty pro funkční období od 1. února 2022 do 31. ledna 2026 je prof. Ing. Josef Soukup, CSc.

Dear Colleagues, the Academic Senate of the Faculty of Agrobiology, Food and Natural Resources, at its meeting on October 20, 2021, elected a Dean of the Faculty from two candidates in the first round of elections. The new dean of the faculty for the term of office from 1 February 2022 to 31 January 2026 is prof. Ing. Josef Soukup, CSc.

Doc. Ing. František Hnilička, Ph.D.
předseda Volební komise AS FAPPZ