Nový druh bifidobakterie

Bifidobakterie jsou Gram-pozitivní, nepravidelné, většinou striktně anaerobní bakterie kolonizující trávicí trakt člověka, nejrůznějších druhů zvířat, a hmyzu žijícím sociálním způsobem života. Jejich výskyt se zdá být běžný také pro trávicí trakt psů. Vzhledem k prokázaným příznivým účinkům na zdraví hostitele jsou některé druhy tohoto rodu aplikovány jako probiotika.

Během historie se psí strava změnila, počínaje masožravým chováním až po stravu bohatou na sacharidy se sklonem k městskému životnímu stylu. Bylo zjištěno, že psi žijící ve společnosti člověka spolu sdílejí určité bakteriální taxony. Přes tuto společnou evoluci mezi člověkem a psem jsou ve fekáliích psů často detekovány spíše multihostitelské bifidobakteriální druhy, jako je Bifidobacterium animalis a Bifidobacterium pseudolongum.

Pracovníci Katedry mikrobiologie, výživy a dietetiky se výskytem bifidobakterií zabývají dlouhodobě se snahou popsat nové taxony tohoto rodu, což se povedlo právě u psa. Nový druh Bifidobacterium canis se podařilo popsat u štěněte německého ovčáka pocházejícího z chovu policejních psů v Domažlicích. Jedná se o první popis nového druhu bifidobakterie psů.  

Objevu a popisu tohoto nového druhu předcházela celá řada kultivací a analýz izolovaných bakterií. V rámci studie bylo otestováno 49 vzorků psů, převáženě plemene německý ovčák. Z celkového počtu 285 bakteriálních izolátů bylo identifikováno 155 jako bifidobakterie, z čehož pouze izolát označený GSD1FST byl charakterizován jako nový druh. Dalším zajímavým zjištěním bylo, že u psů, kde byly detekovány bifidobakterie, byl zaznamenán nižší výskyt potenciálně patogenních klostridií.

Kmen GSD1FST nově popsaného druhu Bifidobacterium canis bude dále testován jako potencionální probiotický kmen pro psy.

Uvedený výzkum a popis nového druhu probíhal ve spolupráci Katedry mikrobiologie, výživy a dietetikyKatedrou etologie a zájmových chovů ČZU v Praze. Významným partnerem byla laboratoř profesora Ventury z Itálie, kde se specializují na genomové analýzy bifidobakterií. Dále se na analýzách podílel Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR a Technická univerzita v Liberci.

 

Autor práce:

doc. Ing. Věra Neužil Bunešová, Ph.D.

 

Neuzil-Bunesova V, Lugli GA, Modrackova N, Makovska M, Mrazek J, Mekadim C, Musilova S, Svobodova I, Spanek R, Ventura M, Killer J. Bifidobacterium canis sp. nov., a novel member of the Bifidobacterium pseudolongum phylogenetic group isolated from faeces of a dog (Canis lupus f. familiaris), Int J Syst Evol Microbiol. 2020; https://doi.org/10.1099/ijsem.0.004378

 

Přiložená fotografie je z archivu Romana Končela a autorem fotografie je Jaroslav Vogeltanz.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.