Nová knižní publikace pro zemědělskou praxi

Pracovníci fakulty z Centra precizního zemědělství ve spolupráci s Chmelařským institutem s.r.o. a VÚMOP, v.v.i. jsou autoři nové odborné publikace: Agrotechnika chmele ve vztahu k rozmístění kořenového systému, kterou vydala Agrární komora ČR.

Publikace je souhrnem zahraničních informací a originálních výsledků autorského kolektivu za posledních pět let. Primárně je zaměřena na problematiku rozmístění kořenového systému chmelových rostlin v půdním profilu ve vztahu k podmínkám stanoviště, agrotechnickým operacím, včetně odrůdových odlišností. Podrobně se věnuje využití těchto znalostí pro vývoj nových technologických postupů umožňujících systémy zonálního hnojení a kypření, cílené podpory infiltrace vody do půdy, omezení technogenního zhutnění a erozních procesů. Cíleně je práce zaměřena na možnosti jejich využití v podmínkách chmelařských oblastí České republiky a zahrnuje výsledky výzkumu a ověřování právě v těchto podmínkách.

Součástí publikace je atlas kořenových systémů rostlin chmele otáčivého, který je světovým unikátem. Atlas zahrnuje kořenové systémy dvaceti rostlin rozdílných odrůd, včetně charakteristiky lokality jejich růstu.

Kniha je volně dostupná na stránkách Centra precizního zemědělství ČZU v Praze.

Souhrnné informace:

Agrotechnika chmele ve vztahu k rozmístění kořenového systému

Václav Brant, Karel Krofta, Milan Kroulík, Pavel Procházka, Petr Zábranský, Jan Vopravil, David Kabelka a Josef Ježek

Recenzent: Ing. Jindřich Křivánek, Ph.D.

Vydavatel: Agrární komora České republiky Počet stran: 100, obsahuje 79 obrázků a 44 znázornění kořenových systémů ISBN - 978-80-88351-21-4

Publikace byla vytvořena za finanční podpory Ministerstva zemědělství ČR.

Výtisky jsou zdarma k osobnímu vyzvednutí dostupné na CPZ v Praze, na Chmelařském institutu, na VÚMOP Praha a na Úřadu Agrární komory ČR.

Autoři děkují Agrární komoře ČR a MZe ČR za možnost vydání publikace.