Iniciativa zaměřená na sběr kuchyňského oleje

Skupina ORLEN Unipetrol ve spolupráci s výzkumně vzdělávacím centrem ORLEN UniCRE, Českým vysokým učením technickým v Praze a Českou zemědělskou univerzitou v Praze spustila pilotní projekt, jehož cílem je zkoumání možností využití upotřebeného kuchyňského oleje a jeho efektivní přeměny v biopalivo a petrochemikálie.

"Chceme soustředit především na domácnosti a nabídnout jim bezpečný a bezodpadový sběr upotřebených rostlinných olejů," vysvětluje Jiří Hájek, generální ředitel a předseda představenstva ORLEN UniCRE a.s.

Projekt „Výzkum a vývoj technologie čistění a recyklace kuchyňských olejů včetně systému jejich sběru (EUCOTECH)“ byl spuštěn v roce 2021 a potrvá až do roku 2024. Je zaměřen na návrh systému decentralizovaného a automatizovaného sběru upotřebeného kuchyňského oleje (UCO, z angl. Used Cooking Oil) z domácností s následným výzkumem a vývojem vhodných separačních a rafinačních procesů pro jeho úpravu na surovinu ve formě hydrogenovaného rostlinného oleje (HVO, z angl. Hydrodeoxygenated Vegetable Oil), kterou již  bude možno začlenit do procesu rafinérské a petrochemické výroby.

Více viz tisková zpráva či odkazy na články v médiích:

Podrobněji o projektu TAČR.

 

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.