Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze pravidelně navštěvuje střední školy po celé České republice s cílem přiblížit studentům svět agrobiologie, udržitelného hospodaření a ochrany přírodních zdrojů. Během února jsme zavítali na několik škol, kde jsme vedli přednášky, praktické ukázky a diskuse se studenty.
V únoru jsme navštívili:
- Zemědělskou akademii a Gymnázium Hořice
- Střední odbornou školu Hořovice
- Vyšší odbornou školu a Střední zemědělskou školu v Táboře
- Střední lesnickou školu a Střední odborné učiliště Křivoklát – Písky
- Střední odbornou školu Šumperk
- Gymnázium Josefa Jungmanna
Na těchto školách jsme studentům přiblížili nejen možnosti studia na naší fakultě a jednotlivé bakalářské programy, ale také jim ukázali zajímavé praktické poznatky a vědecké metody. Přivezli jsme s sebou různé materiály k pozorování, mezi které patří preparáty ryb, rybí šupiny, semínka rostlin (například pýr plazivý, rozrazil břečťanolistý, laskavec ohnutý, mrkev obecná, lipnice roční), vzorky plísní, aromatické silice, jedlé obaly, nanomateriály a mikroskop.
Přednášky se věnovaly širokému spektru témat spojených s udržitelností a ochranou přírodních zdrojů. Hovořili jsme například o:
- Udržitelné akvakultuře v praxi
- Fascinujících ekosystémech pod vodní hladinou
- Ochráně biodiverzity našich vod
- Adaptaci zemědělství na klimatické změny
- Zadržování vody v krajině
- Vlivu lidské činnosti na biodiverzitu
- Využití laboratorních zvířat ve vědeckém výzkumu
Naším cílem je ukázat studentům, že věda není jen teoretická disciplína, ale že má přímé uplatnění v praxi. Chceme studenty inspirovat k dalšímu studiu a pomoci jim pochopit, jak důležité je porozumět přírodním procesům a hledat udržitelné cesty v zemědělství, vodním hospodářství a ochraně přírody.
Naše výjezdy na střední školy jsou nejen příležitostí pro studenty dozvědět se něco nového, ale také pro nás možností diskutovat s mladými lidmi o jejich pohledu na současná environmentální a zemědělská témata.