Expedice brambora

Mezinárodní filmový festival Agrofilm v Nitre udělí cenu filmu „Expedice brambora“

Film o putování našich vědců do Jižní Ameriky. Podaří se jim najít dosud neznámé souvislosti pro pěstování, šlechtění a záchranu brambor?

Film: 52 min. režisér Luboš Stehlík

Promítání: ČT2, 13.4. 2020, 16:55

 

Film „Expedice brambora“ pojednává o výpravě českých vědců a šlechtitelů jižní Ameriky za místními odrůdami i divokými botanickými druhy brambor. Cílem je najít možností ochrany brambor před různými nemocemi, především před obecnou strupovitostí, pomocí rozšíření genové výbavy, ale také zkoumáním podmínek prostředí, ve kterých brambory rostou v zemích původu. Procestovali jsme Chile, Peru a Argentinu, kde jsme na různých lokalitách odebírali vzorky brambor, ale také okolní půdy. Teď se zabýváme zjišťováním variability odrůd, jejich vztahem k obecné strupovitosti, patogenními ostrovy původců onemocnění a souvisejícím půdním mikrobiomem. Výsledky budou použity pro zajištění optimálních podmínek pěstování různých odrůd a využití půdního mikrobiálního společenstva k jejich ochraně před onemocněním.

Odkaz na film:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11492032040-expedice-brambora/21956226034/

Odkaz na trailer:

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=yh33pCIJy-A

 

Film Agrofilm do soutěže přihlásila Česká televize

https://festagent.com/en/festivals/agrofilm

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.