Cena předsedy GA ČR pro Dr. Asa Gholizadeh

Ceny předsedy Grantové agentury České republiky za vynikající základní výzkum se udělovaly 29. září 2022. Odborníky na dané vědní oblasti bylo nominováno 15 projektů financovaných GA ČR ukončených v minulém roce. Jedním z oceněných projektů byl projekt „Hodnocení kontaminace půdy s využitím hyperspektrálních satelitních dat“ hlavní řešitelky M.Sc. Asa Gholizadeh, Ph.D. z katedry pedologie a ochrany půd Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Projekt se zabýval možnostmi využití půdních senzorů a družicových snímků zejména ze systému Sentinel-2 pro hodnocení znečištění půdy potenciálně rizikovými prvky.

Předávání cen probíhalo v Profesním domě Matematicko-fyzikální fakulty UK a bylo možno ho sledovat v přímém přenosu.

Vážíme si mimořádného úspěchu a gratulujeme.

V časopise Vesmír byl uveřejněn rozhovor s nositelkou ceny "Z oběžné dráhy zemědělcům", kde se například dozvíte proč je důležité zjišťovat obsah organického uhlíku v půdě. Celý článek z časopisu Vesmír. [Časopis Vesmír vychází od roku 1871, nyní jako tištěný měsíčník rozšířený o průběžně aktualizovaný on-line obsah. Obrací se na čtenáře se zájmem o přírodní vědy s přesahem k dalším oborům.]

__________

M.Sc. Asa Gholizadeh, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů

Hodnocení kontaminace půdy s využitím hyperspektrálních satelitních dat

Juniorský projekt přinesl průlomovou metodu identifikace kontaminované půdy za pomoci veřejně dostupných družicových dat o odrazu světla různých vlnových délek. Nově vzniklá metoda využívá pro zpracování dat i neuronové sítě a nástroje strojového učení – díky tomu umožňuje rychle, levně a ekologicky získat informace o kontaminaci půdy na rozlehlém území. Metoda umožní implementovat nové a přesné algoritmy do budoucích vesmírných senzorů, které je využijí k měření globální kontaminace půdy v reálném čase.