Bakterie – přátelé nebo nepřátelé včel?

Dne 13. května 2023 se na půdě České zemědělské univerzity v Praze konal vysoce očekávaný workshop s názvem „Bakterie – přátelé nebo nepřátelé včel?“ Tato akce, kterou pořádala univerzita ve spolupráci s Výzkumným ústavem včelařským, rychle naplnila svou kapacitu díky velkému zájmu veřejnosti.

Workshop se zaměřil na komplexní vztahy mezi včelami a bakteriemi. Včely hostí v trávicím traktu miliardy bakterií, které jsou s nimi evolučně spjaty a poskytují jim řadu výhod, jako je přísun vitaminů, detoxikace a posílení imunity. Na druhou stranu, některé bakterie mohou včelám způsobovat nemoci. Účastníci se dozvěděli více o tom, jaký je vztah mezi těmito organismy a včelami, a jak lze tyto poznatky využít v praktickém včelaření. Vědci z České zemědělské univerzity, Univerzity Palackého v Olomouci, Masarykovy univerzity v Brně a Výzkumného ústavu včelařského představili aktuální výzkum v oblasti včelařství.

Zajímavou částí programu byly prezentace o nových trendech výzkumu, včetně představení projektu "Čipované včely" a využití nukleární magnetické rezonance při výzkumu zdraví včel a kvality včelích produktů. Účastníci měli také možnost vyzkoušet si v laboratorních podmínkách různé techniky, jako je izolace včelích bakterií, odběr hemolymfy, analýza medoviny a medu s pomocí nukleární magnetické rezonance a čipování včel.

Workshop byl zakončen prohlídkou univerzitní botanické zahrady, kde účastníci obdivovali bohatou včelí pastvu. Tato úspěšná akce ukázala, jak mnoho fascinujících témat je k prozkoumání v oblasti včelařství, a doufáme, že se podobné akce budou konat i v budoucnu.