Návštěva královny Hemas, manželky sultána z Yogyakarty, a indonéských senátorů

Delegace složená z osmnácti senátorů zastupujících jednotlivé indonéské provincie, v jejímž čele stál Dr. H. Bustami Zainudin, S.Pd., M.H. z Lampungu, navštívila v pondělí 20. března Fakultu agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze. Součástí delegace byla i královna Hemas, která je manželkou sultána z Yogyakarty, jediné současné autonomní monarchie v rámci Indonéské republiky.

Delegaci přivítali zástupci fakulty, jmenovitě děkan prof. Josef Soukup, proděkani prof. Lukáš Kalous a prof. Lenka Kouřimská. Dále doc. Jiří Patoka, Dr. Miloslav Petrtýl z FAPPZ. A ze zástupců Fakulty tropického zemědělství Dr. Petra Chaloupková a Dr. Jana Hummelová. Po formálním úvodu a oboustranném předání darů proběhla prezentace představující běžící spolupráci doc. J. Patoky a jeho doktoranda jménem Surya Gentha Akmal s indonéskými univerzitami (především se Zemědělskou univerzitou v Bogoru, Univerzitou Terbuka a Univerzitou generála Sodeirmana). Poté Dr. Chaloupková představila ČZU jako univerzitu otevřenou pro zahraniční studenty a poreferovala o jednotlivých studijních programech. Následovala odborná rozprava týkající se plánovaných změn v indonéské legislativě, což byl hlavní bod programu. Zástupci katedry zoologie a rybářství odpovídali na dotazy ohledně managementu rybářství v ČR a s ohledem na specifika Indonésie doporučili zohlednit vybraná opatření v návaznosti na poznatky získané v rámci vlastní výzkumné činnosti.

Diskuze se nesla ve velice přátelském duchu a senátoři vyjádřili ochotu k navazujícím jednáním – nejlépe na půdě Indonésie. Jelikož toto je unikátní příležitost na zapojení se do přípravy aktualizace legislativy včetně akcentování prvků ochrany přírody a udržitelného využívání přírodních zdrojů, vzbudila tato nabídka velký zájem ze strany fakulty. Jako první se nabízené možnosti chopí právě doc. Patoka, který navštíví Sumatru, Jávu a další indonéské ostrovy letos v létě na přelomu července a srpna. Tyto aktivity jsou podpořeny i indonéskou ambasádou v Praze, konkrétně paní velvyslankyní Kenssy Dwi Ekaningsih.