Stanice byla otevřena v roce 1974 jako pracoviště kateder fytotechnického směru Agronomické fakulty VŠZ.
V současné době stanice slouží jako experimentální pracoviště kateder rostlinné výroby, pícninářství a trávníkařství, agrochemie a výživy rostlin, agroekologie a biometeorologie. Na stanici jsou řešeny granty (NAZV, GAČR), výzkumné záměry, bakalářské, diplomové a doktorské práce.
Část pokusů jsou komerční pokusy pro osivářské a chemické firmy. Stanice obhospodařuje 30 ha pozemků s tím, že plocha pokusů se pohybuje okolo 6 ha. Ostatní jsou vyrovnávací plochy, s jejichž obhospodařováním pomáhá Školní zemědělský podnik Lány.
Na stanici jsou zakládány pokusy s následujícími plodinami: řepka olejka, ječmen jarní, kukuřice, pšenice ozimá, mák setý, cukrovka, čirok zrnový, hořčice bílá a sareptská, vojtěška a celou řadou strniskových meziplodin, dále pěstovány plodiny světlice barvířská a proso seté.
Stanice pořádá pro vědeckou a odbornou veřejnost polní dny, pracovníci stanice publikují v odborném tisku. Stanice je vybavena potřebnou technikou pro zakládání, ošetřování, sklizeň a posklizňové rozbory pokusných plodin.
Praxi absolvují studenti ze všech fytotechnických oborů FAPPZ. Studenti se seznamují s principy polního pokusnictví a zkušebnictví. Získávají zde praktické zkušenosti s pěstováním polních plodin. Pomáhají při zakládání, ošetřování i finálních sklizních a posklizňových rozborech pokusů.
Klimatické podmínky
Červený Újezd spadá do oblasti mírně teplé, mírně suché, převážně s mírnou zimou. Pro charakteristiku srážek je použito údajů stanice Červený Újezd z období let 1901 - 1950 (zeměpisné údaje stanice: nadm. výška 398 m n.m, 50°04' zeměpisné šířky, 14°10' zeměpisné délky).
Pro charakteristiku teplot za období 1901 - 1950 jsou údaje získány interpolací (s přihlédnutím k nadmořské výšce a vzdálenosti) hodnot stanice Lány a Praha - Karlov. Pro srovnání jsou uvedeny údaje naměřené na stanici v letech 1997 - 1999 (tab.1)
Průměrná doba slunečního svitu (údaje stanice Praha - Karlov 1926 - 1950) je 1902 hodin, za vegetační období 1396 hodin.
Klimatické podmínky podmiňují vznik hnědozemí, hnědozemí illimerizovaných, vyluhování vrchních půdních horizontů a posun koloidních částic do spodiny.
Zájmové území je součástí Bělohorské plošiny mírně zvlněné. Terén pokusných ploch je jednoduchý, převážně s jižní expozicí, průměrná nadmořská výška je 405 m n.m. (nejvyšší bod 420 m n.m. je vrchol mírného svah na jižním okraji území). Na území jsou hluboké kvarterní pokryvy, rovinný terén podmiňuje dobrý zásak srážkových vod, substráty mají dobrou vododržnost i dobrou vnitřní drenáž.
Zájmové území je geologicky tvořeno opukami křídového stáří, překrytými sprašemi a sprašovými pokryvy pleistocenními. Opuky jsou vápnité, se štěrkovým rozpadem. Spraše a nevápnité sprašové pokryvy jsou převažujícím půdním druhem.
Půdní podmínky
Pokusné plochy jsou situovány na východní straně katastru obce Červený Újezd. Genetickým půdním představitelem je hnědozem, sprašový pokryv. Hlavním půdotvorným procesem je illimerizace, dochází k okyselování povrchových vrstev půdního profilu, peptizaci koloidů a jejich vyplavování do spodiny. Tím se vytvořily charakteristické horizonty.
Chemické vlastnosti půdy: mírný obsah humusu, reakce neutrální, střední sorpční kapacita, koloidní komplex je nasycen. Na sprašových pokryvech uhličitan vápenatý vyloužen. Obsah P, K je střední až dobrý.
Osevní postup
Pro pokusy Výzkumné stanice bylo vyčleněno 30 ha orné půdy z pozemků ŠZP Lány. Bylo vyměřeno 5 honů se standardní šířkou 162 m a délkou minimálně 300 m. Rotace plodin byla stanovena takto:
- Pokusy
- Jarní obilovina
- Jetelovina
- Jetelovina
- Ozimá obilovina
Rotace má zajistit vyrovnání pozemku po pokusech.
Adresa: Hájecká 215, 273 51 Červený Újezd