Katedra veterinárních disciplín se jak ve vzdělávací, tak výzkumné a poradenské činnosti orientuje především na problematiku reprodukčních funkcí zvířat a jejich biotechnologické podpory, významné aspekty péče o zdraví zvířat a na prevenci chorob a poruch plodnosti zvířat. V poslední době se zaměstnanci katedry podílejí na řešení takto orientovaných projektů také v rámci zahraniční rozvojové pomoci ČR.
Vědeckovýzkumná činnost
Vědeckovýzkumná činnost katedry je zaměřena především na oblast biologie gamet – procesy spojené s vývojem oocytů a časných embryí prasete, resp. se stárnutím oocytů při kultivaci v in vitro podmínkách, možnosti ovlivnění těchto procesů, na kvalitu a kryokonzervaci ejakulátu hospodářských zvířat a psů se zaměřením na výběr kryoprotektantů a vliv kontaminujících látek s estrogenními účinky. V oblasti poruch zdraví a reprodukce jsou výzkumná témata orientována na problematiku ovariální aktivity a poruch reprodukčních funkcí plemenic v období post partum. Histologická, hematologická a biochemická laboratoř katedry spolupracují např. na studiu problematiky metabolické zátěže.
Pedagogická činnost
Katedra veterinárních disciplín zajišťuje výuku základních biologických předmětů v oblasti morfologie a fyziologie zvířat pro zootechnicky zaměřené bakalářské, magisterské i doktorské obory FAPPZ a FTZ. Dále pro FAPPZ zajišťuje výuku specializovaných předmětů zaměřených na problematiku biologie buňky, zoohygieny, prevence chorob zvířat, fyziologie a hygieny výživy a bioetiky. V souladu s výzkumným zaměřením garantuje katedra magisterský obor Reprodukční biotechnologie (FAPPZ) a zajišťuje výuku porodnictví, reprodukční biologie a endokrinologie, managementu reprodukce a reprodukčních biotechnologií pro obory FAPPZ a FTZ. Pro FLD zajišťuje výuku předmětu Veterinární péče o zvěř.
Poradenství a spolupráce
Ve výzkumné oblasti spolupracuje katedra s řadou kateder FAPPZ, ale i dalších institucí, tuzemských i zahraničních.
Z tuzemských výzkumných ústavů to jsou zejména:
- Výzkumný ústav živočišné výroby, Uhříněves;
- Biotechnologický ústav AV ČR, Praha;
- Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, Liběchov;
- Výzkumný ústav veterinárního lékařství, Brno
- Ústav experimentální medicíny AV ČR, Praha.
V zahraničí spolupracujeme s:
- Laboratoire de Biologie Du Développment, Université des Science et Technologies de Lille (Francie),
- Departamento de Fisiología Veterinaria, Universidad de Murcia (Španělsko),
- Institut za stočarstvo, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banoj Luci (Bosna a Hercegovina),
- Ústav genetiky a reprodukcie hospodárskych zvierat Centra výskumu živočíšnej výroby Nitra
- Institutionen för kliniska vetenskaper, Sveriges lantbruksuniversitet (Švédsko)
- Animal Science Research Center University of Missouri (USA).