Prof. Jiří Mareček obdržel z rukou prezidenta republiky medaili Za zásluhy 1.stupně

Prof. Jiří Mareček, nestor zahradní architektury, tvůrce areálu ČZU, obdržel z rukou prezidenta republiky 28.října 2022 medaili Za zásluhy 1.stupně.

Ze srdce gratulujeme, děkujeme a přejeme pevné zdraví.

Prof. Ing. Jiří Mareček, CSc.

Narozen 1930 v Hradci Králové.
Profesor v oboru Zahradní a krajinná architektura. Pracoval a tvořil na ČZU v Praze (Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů) i Mendelu v Brně (Zahradnická fakulta v Lednici). Na ČZU v Praze garantoval 19 předmětů ve 3 stupních studia na fakultě.

_________________________________

Prof. Jiří Mareček v letech 1961-1971 pracoval jako asistent na katedře zahradnictví VŠZ v Praze, kde obnovil a zajistil výuku zahradní a krajinářské architektury.

V letech 1971-1991 pracoval ve funkci ředitele Výzkumného ústavu okraasného zahradnictví v Průhonicích (dnešní VÚKOZ) a jako externí vedoucí katedry biotechniky zeleně na Zahradní fakultě v Lednici (VŠZ Brno).

Po odchodu do důchodu (1991) se věnoval soukromé školkařské a projektové činnosti. Až do roku 2015 zajišťoval přednášky a cvičení v rámci krajinářské výuky na ČZU v Praze, kde vytvořil předpoklady pro zřízení samostatné katedry zahradní a krajinářské architektury a krajinářského studijního programu. Významnou pedagogickou činností bylo i vedení studia řady doktorandů a jejich důsledné směřování k venkovské krajině a k formám i použití sociologických metodických přístupů.

Významné projekty prof. Marečka:

• 3 generely lázeňských areálů a jejich širšího krajinného prostředí (Janské Lázně, Lázně Jeseník, Konstantinovy Lázně)
  • vítězný soutěžní projekt  vegetačního doprovodu dálnice D1 (Šternov-Soutice)
  • koncepce sadových úprav skanzenu v Třebízi
  • soustava krajinářských vegetačních úprav v zájmovém území Bezno (Mladá Boleslav – rozloha 5000 ha)
  • systém vegetačních úprav v Kralupech nad Vltavou (30 ha)
  • projekce dlouhodobého řízení a realizace sadových úprav v kampusu VŠZ/ČZU v Praze (25 ha)
  • tematická výuková zahrada Libosad (2 ha)
  • projekce areálu ČZU v Praze pro výuku agrodesignu Agrosad (30 ha)
  • zřízení a rozvoj dnešní Dendrologické zahrady v Průhonicích (1972)

Realizoval scénář pro odvysílaný desetidílný seriál ČT Praha „Žijeme s květinami“. Je autorem více než 120 projektů zahrad a veřejných sadových úprav a pěti knižních publikací.