Den koní a Polní den

V červnu se uskutečnil Den koní na Brandejsově statku a Polní den na Demonstračním a pokusném pozemku. Přinášíme pár momentů.

Fotografie z Dne koní 15.6.2019

Videa z Polního dne DEP dne 11.6.2019:

Tradiční polní den Demonstračního a pokusného pozemku Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů proběhl letos 11. června již popatnácté v řadě. Návštěvníci si mohli prohlédnout porosty polních plodin a zelenin, včetně méně známých druhů. Prezentovány byly také meziplodiny, léčivé a aromatické rostliny a méně známé druhy plevelů. Nechybělo občerstvení z místní zeleniny a ovoce.

V úvodu návštěvníky přivítala děkanka Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů prof. Ing. Iva Langrová, CSc. Celým dnem účastníky provázel vedoucí Demonstračních a experimentálních pracovišť doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D. Sedmihektarový pozemek obdělávají pracovníci Demonstračního a pokusného pozemku spolu se studenty, kteří sem chodí na praxi. Vedle nejrůznějších pokusů v polních plodinách, které si zde zadávají katedry FAPPZ, se zde pěstuje zelenina, ovoce a květiny, které se pak dají koupit v prodejním stánku v areálu univerzity. Výdělek z prodeje vypěstovaných produktů slouží k pokrytí provozních nákladů pracovitě. Studenti mohou na Demonstračním pozemku využít ke studiu parcelky s běžnými zemědělskými plodinami, meziplodinami, pleveli, ale také parcely které nejsou ošetřovány žádnými pesticidy a kde jsou k vidění běžné choroby a škůdci běžných polních plodin. Z ovocných stromů je zde široký sortiment jabloní s opěrnou konstrukcí a protikroupovou ochranou, dále meruňky, třešně a jahody. Rovněž sortiment pěstované polní zeleniny je poměrně široký, přičemž  například při pěstování paprik a melounů se využívají sofistikované pěstební technologie využívající poloprůhledné mulčovací fólie, kapkové závlahy a tunelových krytů z transparentní netkané textilie.