Chmelařský den

CPZ na Chmelařském dnu ve Stekníku prezentovalo nové stroje a systém využití robotů ve chmelnicích.

Chmelařský den proběhl 12.8.2021 za vysoké účasti zemědělců, prodejců zemědělské techniky, hnojiv a pesticidů, včetně zástupců státní správy.

Prvním vystaveným strojem byl HOP-MASTER určený pro zonální kypření a podpovrchové hnojení chmele osazený vnitřní kultivační sekcí pro kypření meziřadí či pro spojení kypření a výsevu meziplodin do meziřadí jedním přejezdem. Stroj vznikl ve spolupráci s firmou BEDNAR FMT a je ověřován ve spolupráci s Chmelařským institutem v Žatci.

Dále proběhlo první veřejné představení řezných válců pro regulaci porostů meziplodin, ale i plevelů, v meziřadí chmelnice.  Čelně nesený stroj byl vyvinut ve spolupráci CPZ s firmou BEDNAR FMT. Jedná se o stroj s měnitelným záběrem a s možností nastavení intenzity kopírování půdy válci. Přítlak je možný řešit dodatečným závažím, či přítlakem hydrauliky traktoru.

Třetím strojem byl kypřič meziřadí pro cílený výsev vícedruhových směsí meziplodin osazený dvěma zásobníky pro výsev meziplodin. Stroj umožňuje nezávislý výsev rozdílně velkých semen, či jejich směsí, včetně dodržení požadavku na rozdílné uložení semen do hloubky půdy. Stroj byl vyvinut a sestaven na CPZ.

Poslední praktickou ukázkou byla prezentace robotických systémů. Představen byl autonomní nosič nářadí a senzorů využívající platformu Spider. Na vývoji se dominantně podílelo Centrum robotiky při ČZU.

Televizní reportáž z Chmelařského dne na Stekníku.
Reportáž je též umístěna v tematické záložce na stránkách Chmelařského institutu v Žatci.

 

Za zajištění programu za Centrum precizního zemědělství ČZU (CPZ) děkuji: Milan Kroulík, Pavel Procházka, Jiří Dreksler a Stanislav Petrásek.

CPZ děkuje firmě BEDNAR FMT za perfektní technickou podporu a spolupráci, bez které by naše představy nebyly realizovány.

Dále děkujeme Chmelařskému institutu v Žatci (Jaroslav Pokorný a Josef Ježek) za možnost účasti na akci.

Poděkování za technickou podporu a zapůjčení traktoru patří i firmě STROM Praha a.s.

 

Za CPZ, Václav Brant

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.