Bílá královna 27. března slaví dvacáté narozeniny

„Sixteen je twenty“

Bílá královna dnes slaví dvacáté narozeniny!

Fenomenální klisna Sixteen, maličká kouzelná bělka, se narodila 27. 3. 2000 ve Francii a jako roček byla zakoupena panem Boučkem na dražbě. Shodou náhod byli později její otec Rainbows for Life (CAN) a matka Sémantica (FR) importováni do ČR. Sixteen během 11 let v tréninku Josefa Váni absolvovala 61 dostihů (rovinových a převážně překážkových), ve Velké pardubické startovala 6x – 2x vyhrála, 2x doběhla druhá a 1x třetí a vyhrála více než 9 milionů korun.

Stala se miláčkem pardubického publika a okouzlila i britskou princeznu Annu: „Nechce se mi věřit, že tak malá kobylka má tak velké srdce“. První vítězství získala s Dušanem Andrésem v roce 2007 a následující rok opět zvítězila (po diskvalifikaci Amant Grise a v rekordním čase) se svým stálým jezdcem Josefem Bartošem. Poslední Velkou Pardubickou v roce 2012 nedokončila a několik dní po dostihu se její život změnil, odešla do důchodu, do stáje České zemědělské univerzity v Praze.

Tráví zde osmý rok, ve výběhu se svojí kamarádkou Chardonnkou, občas jde na procházku pod sedlem nebo na ruce a nechává se hýčkat a rozmazlovat. I přes dlouhou dostihovou kariéru a onemocnění (melanomy a narkolepsii), která vyžadují každodenní péči a krmení čtyřikrát denně, se neuvěřitelné, milé, přátelské, mazlivé, nezáludné… stále krásné Sixteence daří opravdu dobře, což dokazují včerejší fota.

ČTsport plánuje vysílat 3. 4. 2020 o Bílé královně dokument.

Stojí ještě za zmínku, že Sixteen posloužila na přání k novému roku (PF2013 Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze). Při této příležitosti vznikla tako informační stránka.