Fenoménem 20. století byly automobil a ropa, žádné jiné individuální odvětví lidské činnosti v takové míře neovlivnilo celý náš život. I v dnešní době je oblast automobilismu jednou z nejrychleji se měnící oblastí průmyslu. Rozvoj motorizace měl hlavní vliv na vývoj a spotřebu paliv. Během posledních dvou desetiletí, spolu s diskutovaným vyčerpáním zdrojů paliv, se výrazně zrychlil vývoj automobilové techniky a zejména v souvislosti s ekologickými požadavky je nutné hledat nové zdroje energie šetrné k životnímu prostředí a především z odpadních materiálů.

Evropská unie je jedním z hlavních představitelů boje za snižování skleníkových plynů. Z pohledu dlouhodobé udržitelnosti dopravy představuje dva největší problémy spotřeba fosilních paliv a produkce oxidu uhličitého. Určitým klíčem ke snižování produkce skleníkových plynů je zavádění obnovitelných zdrojů energie v oblasti energetiky a průmyslu. V sektoru dopravy to je pak zlepšení účinnosti spalování v motorech a využívání biopaliv. Odpadní oleje mají velký potenciál – ať už pro opětovné využití, recyklaci či pro naplňování cílů ochrany životního prostředí.

Hlavním cílem projektu je vyvinout a pilotně ověřit technologii čištění a úpravy použitých kuchyňských olejů (Used Cooking Oils – UCO) na produkty vhodné pro další zpracování v rafinérských procesech a připravit dokumentaci pro demonstrační, popř. provozní provedení technologie.

Projekt se zabývá systematikou sběru použitého kuchyňského oleje, vytvoření sběrných nádob, svozem použitého kuchyňského oleje, zpracováním na pokročilá biopaliva i ekonomickým zhodnocením produktů.

Náklady celkem 54 150 000 Kč z toho podpora 37 904 950 Kč

Název projektu: FW03010367 Výzkum a vývoj technologie čištění a recyklace upotřebených kuchyňských olejů včetně systému jejich sběru

Začátek projektu: 04/2021

Konec projektu: 12/2024

Účastníci projektu: Česká zemědělská univerzita v Praze - Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, ORLEN UniCRE a.s., České vysoké učení technické v Praze - Fakulta strojní, ORLEN Unipetrol RPA s.r.o.

Řešitel za ČZU v Praze: doc. Ing. Vladimír Hönig, Ph.D. et Ph.D.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.