Ohlédnutí za Hortibotickým polním dnem v Troji 2023

Ve středu 30. srpna 2023 se v Demonstrační a výzkumné stanici Troja konal Hortibotický den, který přilákal desítky příznivců zahradnických disciplín a nadšenců moderních technologií v zahradnictví. Akce zorganizovaná katedrou zahradnictví Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU a katedrou zemědělských strojů Technické fakulty ČZU nabídla bohatý program plný novinek a zajímavostí z oblasti pěstování zeleniny, ovoce, květin, révy a hub. 

Akci zahájili zástupci obou pořádajících pracovišť, následovalo úvodní slovo pana rektora, profesora Petra Skleničky, i pana děkana profesora Josefa Soukupa. Přítomní byli ujištěni o podpoře zahradnického oboru i tohoto unikátního trojského pracoviště na univerzitě. Po tomto úvodu se mohli návštěvníci zúčastnit komentovaných prohlídek zahradnických porostů, které vedli odborníci z ČZU. Během prohlídek bylo možné se seznámit s výzkumnými tématy zde řešenými, se sortimentem odrůd ovocných stromů, tradičními i méně známými druhy ovoce a zeleniny. Zajímavá byla také ukázka pěstování jedlých a léčivých hub, které v poslední době získávají na popularitě. 

Hlavním lákadlem dne byla prezentace moderních technologií v podobě polních robotů a bezpilotních prostředků, které usnadňují zemědělskou činnost. Pozvané firmy a organizace zde vystavovaly a předváděly funkce autonomních strojů. Návštěvníci mohli vidět tyto stroje v akci přímo na poli a vyzkoušet si jejich ovládání. 

Celý den byl zakončen v odpoledních hodinách, kdy bylo možné též ochutnat ovoce a zeleninu, a to jak v čerstvém stavu, tak připravenou na mnoho kulinářských způsobů. I přes počáteční nepřízeň počasí se akce vydařila a přinesla mnoho nových informací a inspirace pro všechny zájemce o moderní trendy v oblasti zahradničení. Zájem o akci potvrzuje i přítomnost médií – Česká televize přenášela přímo ze stanice několik živých vstupů do vysílání, České rozhlas pořídil z akce krátkou reportáž. 

Pokud vás tato akce zaujala, máme pro vás dobrou zprávu. Brány trojského pracoviště se tradičně otevřou i v příštím roce. Přijďte se sami přesvědčit, jak zajímavé zahradničení dnes může být! 

 Fotografie: Ing. I. Jablonský, Ing. V. Mikšík

 

 

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.