Jakými experimenty opičáci prošli

Během svoji výzkumné kariéry opičáci procházeli kognitivními a behaviorálními experimenty. Studie, kterých se opičáci účastnili, byly založené na pozitivním podmiňování a zaměřovaly se primárně na různé kognitivní funkce – zkoumali jsme například, jak opičáci vnímají prostor a zda jsou schopni mentálních rotací; studovali jsme, jaká je u nich preference barev, čím jsme chtěli objasnit, jaká je adaptivní evoluční výhoda vidění červené barev, dokonce jsme s opičáky hráli skořápky, čímž jsme testovali, zda je u nich rozvinutá takzvaná „stálost objektu“, která tvoří základ pro veškeré složitější mentální reprezentace.

 

Publikace vzniklé na základě výsledků experimentů

Englerova, K., Klement, D., Frynta, D. et al. Reactions to novel objects in monkeys: what does it mean to be neophobic?. Primates 60, 347–353 (2019).

SKALNÍKOVÁ, Petra, et al. Spontaneous color preferences in rhesus monkeys: What is the advantage of primate trichromacy?. Behavioural Processes, 2020, 174: 104084.

 

ZPĚT NA PROFIL LABORATOŘE

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.