Chytrá krajina. Čeští vědci bojují se suchem tak, aby byli moderní i za 30 let

Tohle je půda, která vznikala celé generace a kterou jsme teď definitivně ztratili,“ říká Jan Vopravil z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy.

V ruce drží asi dva centimetry tlustý kus suché hlíny, kterou zrovna odlomil z nánosu půdy zakrývajícího celé dno bazénku u dolního cípu malého pole. Vopravil stojí u kraje jednoho ze tří pokusných polí, na kterých čeští vědci zkoumají, jak chránit půdu před suchem a přívalovými dešti.

Právě tohle je jedna ze součástí unikátního projektu Chytrá krajina Amálie, který na ploše 500 hektarů vytváří Centrum pro vodu, půdu a krajinu při České zemědělské univerzitě u statku Amálie pár kilometrů za Lány na Rakovnicku. Právě tahle oblast, která je v tzv. srážkovém stínu, totiž patří k těm nejsušším u nás.

„Situace se suchem je velmi vážná,“ říká rektor ČZU Petr Sklenička, který je zároveň iniciátorem celého projektu.

O něco později lehce provokativně dodává: „Nesmíme se ale dostat do situace, kdy budeme vodou šetřit. Ta se musí v krajině točit, jakmile ji odvedeme, roztočí se spirála sucha.“ Věří, že díky moderním technologiím i návratu k některým starým postupům může zemědělství fungovat dobře i nadále a Česko se může s klimatickou změnou a úbytkem vody dobře vyrovnat.

ZDROJ: https://www.forbes.cz/chytra-krajina-cesti-vedci-bojuji-se-suchem-tak-aby-byli-moderni-i-za-tricet-let/