Odborníci z fakulty v hledáčku médií, hlavní téma: kůrovec

Odborníci z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů jsou v hledáčku médií. Jedním z hlavních motivů, které momentálně hýbou mediálním světem, je totiž kůrovec a jeho devastující účinek na české lesy.

Ústředním tématem posledních dní pak je nová látka proti kůrovci, kterou objevili odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (Ing. Václav Stejskal s kolegy), FAPPZ ČZU v Praze (doc. Miloslav Zouhar, Ing. Marie Maňasová, prof. Pavel Ryšánek) a z Draslovky Kolín - Ing. Jonáš Hnátek, který je současně doktorandem KOR FAPPZ.

Tým bude nyní usilovat o získání celosvětové registrace. O výsledku výzkumu ve středu informovali zástupci Technologické agentury (TA ČR), která projekt podpořila částkou přesahující deset miliónů korun.

Novinkou se zabývala řada médií, jako je Česká tisková kancelář, Deník či Aktuálně. Jedná se o plyn EDN, který má podle dosavadních testů až stoprocentní účinnost a zároveň je šetrnější k životnímu prostředí než doposud dostupné látky. Jeho výhodou je také to, že se dostane až pod kůru a díky tomu zahubí všechna vývojová stádia škůdce.

Problematikou kůrovce se dlouhodobě zabývají také na FLD ČZU.