Zlatá medaile pro tým na Mezinárodním salónu vynálezů a inovačního podnikání

Certifikovaná metodika, na níž pracovali vědci z Katedry agroekologie a rostlinné produkce, byla oceněna zlatou medailí na mezinárodním salónu vynálezů a inovačního podnikání (International Salon of Invention and Innovative Entrepreneurship) 13.-14. října 2023 v Kišiněvě v Moldavské republice.

Tato metodika vás seznámí s nejnovějšími informačními technologiemi a jejich aplikacemi v zemědělství, včetně systémů pro podporu rozhodování, simulačních modelů plodin a dalších počítačových nástrojů. Měla by vám také pomoci s řešením problémů na regionální úrovni v otázkách souvisejících s rostlinnou výrobou a dalšími otázkami spojenými se zemědělstvím, řízením přírodních zdrojů a pěstitelských systémů a potravinovou bezpečností. Včetně problémů spojených se změnou a proměnlivostí klimatu.

Publikace nabízí uživatelům odpovídající doplňkový materiál, který jim umožní reagovat na požadavky měnícího se klimatu. Metodika je rozdělena do dvou částí, teoretické a praktické. V teoretické části jsou shrnuty základní informace o simulacích produkce plodin, hospodaření s vodou a živinami, klimatických rizicích a environmentální udržitelnosti. V praktické části jsou uvedeny postupy pro práci v programu DSSAT (Decision Support System for Agrotechnology Transfer).

Certifikovaná metodika: Potopová, V., Muntean, N., Chawdhery, M., Trifan, T., Zehnálek, P., Soukup, J., Potop, I., Zahradníček P., Možný, M.  2023. Modelování dopadů sdružených klimatických událostí na růst, vývoj a výnosové parametry polních teplomilných zelenin a řepky olejné v systému pro podporu rozhodování v oblasti transferu agrotechnologií – DSSAT. PRACTICAL METHODOLOGY - Certificatin method.
[Modeling the impacts of combined climatic events on the growth, development and yield parameters of field thermophilic vegetables and oilseed rape in the decision support system in the field of agrotechnology transfer - DSSAT].  Česká zemědělská univerzita v Praze. 1-105 p.
ISBN 978-80-213-3284-3. DOI: 10.13140/RG.2.2.31887.56486.